Playbill Calendar Filters
Tickets are available on the theatre's website.
Box office opening hours: open daily 11 a.m. – 10 p.m.
Telephone: +7 (495) 699-72-24
August
MoTuWdThFrStSu
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
September
MoTuWdThFrStSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
October
MoTuWdThFrStSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

11 August
Sunday
15:00  •  Reading  •  16+  •  Theatre Yard
Ведущая группы – Натэлла Сперанская
Free registration
13 August
Tuesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Евгения Веснина
18 August
Sunday
15:00  •  Reading  •  16+  •  Theatre Yard
Ведущая группы – Натэлла Сперанская
Free registration
24 August
Saturday
15:00  •  Reading  •  16+  •  Theatre Yard
Ведущая группы – Натэлла Сперанская
Free registration
31 August
Saturday
15:00  •  Reading  •  16+  •  Theatre Yard
Ведущая группы – Натэлла Сперанская
Free registration
3 September
Tuesday
19:00  •  Training  •  16+  •  6th rehearsal room
Исследование взаимодействий и взаимосвязей текст – тело – звук – музыка. Ступень первая
Book tickets
10 September
Tuesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Анна Бувина, Алексей Круглов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Антон Ощепков
Book tickets
11 September
Wednesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Дмитрий Борисов
Book tickets
12 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Алина Котова и Светлана Сатаева
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Вячеслав Корниченко
Book tickets
13 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мария Плотникова, Елена Мучная; Мария Битти, Юрий Васильев; Даная Давыдова
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Павел Кравец
Book tickets
14 September
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Дарья Гусакова, Павел Гатилов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Сергей Соколов
Book tickets
15 September
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Гульнара Искакова, Дмитрий Борисов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Павел Гатилов
Book tickets
17 September
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Николай Берман
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Based on notebooks of Paul Valery, Georg Christoph Lichtenberg, Ludwig Wittgenstein and Max Black
Staging and composition: Heiner Goebbels
Book tickets
18 September
Wednesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Демьян Водкин
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Based on notebooks of Paul Valery, Georg Christoph Lichtenberg, Ludwig Wittgenstein and Max Black
Staging and composition: Heiner Goebbels
Book tickets
19 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мишель Иоффе, Алеся Сковоринская
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Елена Смородинова, Анна Хлёсткина, Кирилл Широков
Book tickets
20 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Екатерина Логинова, Битти Мария, Елена Смородинова, Алексей Круглов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Виктория Петренко, Виталий Рождественский
Book tickets
21 September
Saturday
12:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Виктория Петренко
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Женя Селиванова
Book tickets
22 September
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Виктория Петренко, Алексей Алексеев
Book tickets
14:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Авторы перформанса: Георгий Мансуров, Павел Кравец, Екатерина Ряховская, Александра Рудик
Book tickets
23 September
Monday
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
Written by Euripides
Director: Theodoros Terzopoulos
Book tickets
24 September
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Анна Хлёсткина
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
Written by Euripides
Director: Theodoros Terzopoulos
Book tickets
25 September
Wednesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Вера Николаева, Мария Битти
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мария Битти, Михаил Таратин
Book tickets
26 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Ксения Мишина, Виктория Лебедь, Алексей Алексеев
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Ульяна Лукина, Виталий Рождественский
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Electro Staircase
Selected scenes from Alexander Ostrovsky’s classic tragedy The Storm
Director: Anastasiya Popova
Book tickets
27 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  6+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Евгений Даль
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Варвара Обидор
Book tickets
28 September
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Альберто аль Космико, Александра Боровикова, Елена Мучная, Вера Николаева
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Ника Вашакидзе
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
After “The Bridegroom” a story by Yury Mamleev, and writings by Anton Chekhov
Composed and directed by: Vladimir Rannev
Book tickets
29 September
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Анна Соколенко, Виктория Петренко
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Игорь Макаров
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
After “The Bridegroom” a story by Yury Mamleev, and writings by Anton Chekhov
Composed and directed by: Vladimir Rannev
Book tickets
1 October
Tuesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Михаил Кудинов, Альберто аль Космико, Валерия Демина
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Евгения Веснина, Игорь Макаров
Book tickets
2 October
Wednesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Михаил Кудинов, Людмила Зайцева
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Евгений Вихарев, Валерия Демина, Елена Смородинова
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
After the novel by Thomas Mann
Director: Konstantin Bogomolov
Book tickets
3 October
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Анна Соколенко
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Сергей Васильев
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
After the novel by Thomas Mann
Director: Konstantin Bogomolov
Book tickets
4 October
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Андрей Сергеев
Book tickets
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Андрей Сергеев
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Алеся Сковоринская, Евгений Даль
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Electro Staircase
By Klim
Directed by Alexei Yankovsky
Book tickets
5 October
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Дмитрий Храмцов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Вячеслав Корниченко, Елена Мучная, Виталий Рождественский
Book tickets
20:00  •  Performance  •  12+  •  Wardrobe
Dance Performance
Creators: Alberts Alberts, Aleksandra Konnikova
Book tickets
6 October
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Евгения Веснина
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Ваган Сароян, Елена Смородинова
Book tickets
8 October
Tuesday
19:00  •  Training  •  16+  •  6th rehearsal room
Исследование взаимодействий и взаимосвязей текст – тело – звук – музыка. Ступень первая
Book tickets
12 October
Saturday
12:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
13 October
Sunday
14:00  •  Performance  •  +  •  Electro Staircase
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
17 October
Thursday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
18 October
Friday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
По пьесе Теннесси Уильямса
Режиссер: Полина Fractall
Book tickets
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
19 October
Saturday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
По пьесе Теннесси Уильямса
Режиссер: Полина Fractall
Book tickets
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
20 October
Sunday
20:00  •  Performance  •  16+  •  Electro Staircase
Music and poetry
Director: Roman Drobot
Book tickets
21 October
Monday
19:00  •  Concert  •  16+  •  Foyer
Программа «Города. Моменты»
25 October
Friday
20:00  •  Performance  •  12+  •  Electro Staircase
Music and poetry evening
Director: Maxim Myshanskiy
Book tickets
29 October
Tuesday
20:00  •  Performance  •  12+  •  Small stage
A play by Yelena Isaeva
Directed by Yelena Morozova
Book tickets
31 October
Thursday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
По триптиху Хайнера Мюллера «ЗАГАЖЕННЫЙ БЕРЕГ МЕДЕЯМАТЕРИАЛ ПЕЙЗАЖ С АРГОНАВТАМИ»
Directror: Zhirayr Gazaryan
Book tickets