Playbill Calendar Filters
Tickets are available on the theatre's website.
Box office opening hours: open daily 11 a.m. – 10 p.m.
Telephone: +7 (495) 699-72-24
September
MoTuWdThFrStSu
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
October
MoTuWdThFrStSu
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
November
MoTuWdThFrStSu
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

25 September — 6 October
PREMIERE  •  17:00 – 20:00  •  Performance  •  12+  •  Foyer
Опера о стремлении человека к воображаемой конструкции
Режиссер: Андрей Сильвестров
Book tickets
3 September
Tuesday
19:00  •  Training  •  16+  •  6th rehearsal room
Исследование взаимодействий и взаимосвязей текст – тело – звук – музыка. Ступень первая
10 September
Tuesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Анна Бувина, Алексей Круглов
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Антон Ощепков
11 September
Wednesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Дмитрий Борисов
19:00  •  Presentation  •  16+  •  Foyer
Free registration
12 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Алина Котова, Вячеслав Корниченко, Светлана Сатаева, Дарья Хуцкая
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Вячеслав Корниченко
13 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мария Плотникова, Елена Мучная; Мария Битти, Юрий Васильев; Даная Давыдова
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Павел Кравец
14 September
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Дарья Гусакова, Павел Гатилов
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Сергей Соколов
15 September
Sunday
11:00  •  Public talk  •  12+  •  Electrozone
Программа экскурсий, посещений репетиций и разговоров с создателями спектаклей в Электротеатре Станиславский
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Гульнара Искакова, Дмитрий Борисов
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Павел Гатилов
21:00  •  Concert  •  16+  •  Electro Staircase
A series of jams for dancers, artists and musicians
17 September
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Николай Берман
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Based on notebooks of Paul Valery, Georg Christoph Lichtenberg, Ludwig Wittgenstein and Max Black
Staging and composition: Heiner Goebbels
18 September
Wednesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Демьян Водкин
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Based on notebooks of Paul Valery, Georg Christoph Lichtenberg, Ludwig Wittgenstein and Max Black
Staging and composition: Heiner Goebbels
19 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мишель Иоффе, Алеся Сковоринская
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Елена Смородинова, Анна Хлёсткина, Кирилл Широков
20 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Екатерина Логинова, Битти Мария, Александра Верхошанская, Алексей Круглов
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Виктория Петренко, Виталий Рождественский
21 September
Saturday
12:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Виктория Петренко
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Женя Селиванова
22 September
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Виктория Петренко, Алексей Алексеев
14:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Авторы перформанса: Георгий Мансуров, Павел Кравец, Екатерина Ряховская, Александра Рудик
23 September
Monday
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
Written by Euripides
Director: Theodoros Terzopoulos
24 September
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Анна Хлёсткина
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
Written by Euripides
Director: Theodoros Terzopoulos
Book tickets
25 September
Wednesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Вера Николаева, Мария Битти
Book tickets
PREMIERE  •  OPENING  •  17:00  •  Performance  •  12+  •  Foyer
Опера о стремлении человека к воображаемой конструкции
Режиссер: Андрей Сильвестров
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Мария Битти, Михаил Таратин
Book tickets
26 September
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Ксения Мишина, Виктория Лебедь, Алексей Алексеев
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Ульяна Лукина, Виталий Лабутин
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Electro Staircase
Selected scenes from Alexander Ostrovsky’s classic tragedy The Storm
Director: Anastasiya Popova
Book tickets
27 September
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Евгений Даль
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Варвара Обидор
Book tickets
22:00  •  Concert  •  18+  •  Electro Staircase
Didier Severin x Loïc Grobéty, Christian Müller​​​​​​​
Book tickets
28 September
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Альберто аль Космико, Александра Боровикова, Елена Мучная, Вера Николаева
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Ника Вашакидзе
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
After “The Bridegroom” a story by Yury Mamleev, and writings by Anton Chekhov
Composed and directed by: Vladimir Rannev
Book tickets
29 September
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Анна Соколенко, Виктория Петренко
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Игорь Макаров
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
After “The Bridegroom” a story by Yury Mamleev, and writings by Anton Chekhov
Composed and directed by: Vladimir Rannev
Book tickets
25 September — 6 October
PREMIERE  •  17:00 – 20:00  •  Performance  •  12+  •  Foyer
Опера о стремлении человека к воображаемой конструкции
Режиссер: Андрей Сильвестров
Book tickets
1 October
Tuesday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Михаил Кудинов, Альберто аль Космико, Калерия Дёмина
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Евгения Веснина, Игорь Макаров
Book tickets
19:00  •  Lecture  •  16+  •  Foyer
Совместный лекционный проект Школы Masters и Электротеатра Станиславский
Book tickets
2 October
Wednesday
12:00  •  Public talk  •  12+  •  Noor Electro
ЭлектроOpen: программа экскурсий, посещений репетиций и разговоров с создателями и участниками спектаклей в Электротеатре
Book tickets
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Михаил Кудинов, Людмила Зайцева
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссеры: Евгений Вихарев, Калерия Дёмина, Елена Смородинова
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
After the novel by Thomas Mann
Director: Konstantin Bogomolov
Book tickets
3 October
Thursday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Анна Соколенко
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5)
Режиссер: Сергей Васильев
Book tickets
20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
After the novel by Thomas Mann
Director: Konstantin Bogomolov
Book tickets
4 October
Friday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Андрей Сергеев
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Евгений Даль, Алеся Сковоринская
Book tickets
20:00  •  Performance  •  16+  •  Electro Staircase
By Klim
Directed by Alexei Yankovsky
Book tickets
5 October
Saturday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Дмитрий Храмцов
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Вячеслав Корниченко, Елена Мучная, Виталий Лабутин
Book tickets
20:00  •  Performance  •  12+  •  Wardrobe
Dance Performance
Creators: Alberts Alberts, Aleksandra Konnikova
Book tickets
6 October
Sunday
PREMIERE  •  14:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссер: Евгения Веснина
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Программа авторских работ выпускников Мастерской Индивидуальной Режиссуры (МИР-5).
Режиссеры: Ваган Сароян, Елена Смородинова
Book tickets
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  12+  •  Foyer
Артисты Электротеатра читают любимое: прозу, поэзию, письма, посты в Facebook
Book tickets
8 October
Tuesday
19:00  •  Training  •  16+  •  6th rehearsal room
Исследование взаимодействий и взаимосвязей текст – тело – звук – музыка. Ступень первая
Book tickets
12 October
Saturday
12:00  •  Performance  •  +  •  Foyer
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
13 October
Sunday
14:00  •  Performance  •  +  •  Electro Staircase
Children’s performance.  Author Edward Lear
Directed by Pavel Kravets
Book tickets
17 October
Thursday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
18 October
Friday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
По пьесе Теннесси Уильямса
Режиссер: Полина Fractall
Book tickets
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
19 October
Saturday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
По пьесе Теннесси Уильямса
Режиссер: Полина Fractall
Book tickets
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
An entry in the International Festival-School of Contemporary Art TERRITORY 
Boris Yukhananov
Book tickets
20 October
Sunday
20:00  •  Performance  •  16+  •  Electro Staircase
Music and poetry
Director: Roman Drobot
Book tickets
21 October
Monday
19:00  •  Concert  •  16+  •  Foyer
Программа «Города. Моменты»
Book tickets
22 October
Tuesday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
В рамках XIV Международного фестиваля-школы современного искусства «Территория»
Режиссер: Филипп Григорьян
23 October
Wednesday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
В рамках XIV Международного фестиваля-школы современного искусства «Территория»
Режиссер: Филипп Григорьян
24 October
Thursday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
В рамках XIV Международного фестиваля-школы современного искусства «Территория»
Режиссер: Филипп Григорьян
25 October
Friday
20:00  •  Performance  •  12+  •  Electro Staircase
Music and poetry evening
Director: Maxim Myshanskiy
Book tickets
29 October
Tuesday
20:00  •  Performance  •  12+  •  Small stage
A play by Yelena Isaeva
Directed by Yelena Morozova
Book tickets
31 October
Thursday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
По триптиху Хайнера Мюллера «ЗАГАЖЕННЫЙ БЕРЕГ МЕДЕЯМАТЕРИАЛ ПЕЙЗАЖ С АРГОНАВТАМИ»
Directror: Zhirayr Gazaryan
Book tickets
1 November
Friday
PREMIERE  •  20:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
По триптиху Хайнера Мюллера «ЗАГАЖЕННЫЙ БЕРЕГ МЕДЕЯМАТЕРИАЛ ПЕЙЗАЖ С АРГОНАВТАМИ»
Directror: Zhirayr Gazaryan
Book tickets
3 November
Sunday
20:00  •  Performance  •  16+  •  Electro Staircase
By Klim
Directed by Alexei Yankovsky
Book tickets
5 November
Tuesday
20:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Director: Philipp Grigoryan
Book tickets
6 November
Wednesday
20:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Director: Philipp Grigoryan
Book tickets
9 November
Saturday
20:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
A Golden ass project
Director: Polina Fractall
Book tickets
10 November
Sunday
20:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
A Golden ass project
Director: Polina Fractall
Book tickets
12 November
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
A Dramatic Construction Set
Book tickets
14 November
Thursday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
A Dramatic Construction Set
Book tickets
18 November
Monday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
After the play by Alexander Ostrovsky
Directed by Olga Velikanova
Book tickets
19 November
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Small stage
After the play by Alexander Ostrovsky
Directed by Olga Velikanova
Book tickets
21 November
Thursday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Director: Boris Yukhananov
Book tickets
22 November
Friday
PREMIERE  •  18:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Director: Boris Yukhananov
Book tickets
23 November
Saturday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Director: Boris Yukhananov
Book tickets
24 November
Sunday
PREMIERE  •  18:00  •  Performance  •  16+  •  Main stage
Director: Boris Yukhananov
Book tickets
26 November
Tuesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Script by Vladimir Korenev and Leonid Lyutvinsky
Director: Vladimir Korenev
Book tickets
20:00  •  Performance  •  12+  •  Electro Staircase
Music and poetry evening
Director: Maxim Myshanskiy
Book tickets
27 November
Wednesday
PREMIERE  •  19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
Script by Vladimir Korenev and Leonid Lyutvinsky
Director: Vladimir Korenev
Book tickets
29 November
Friday
19:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
By Moliere
Director: Philipp Grigoryan
Book tickets
30 November
Saturday
19:00  •  Performance  •  18+  •  Small stage
By Federico Garcia Lorca. A Golden ass project.
Director: Alisa Seletskaya
Book tickets
19:00  •  Performance  •  18+  •  Main stage
By Moliere
Director: Philipp Grigoryan
Book tickets